În legătură cu semnarea acordului interguvernamental FATCA de tip 2, la 26 noiembrie 2014 de către Guvernul Republicii Moldova, B.C. "VICTORIABANK" S.A a fost înregistrată la Serviciul Fiscal al SUA cu statutul Registered Deemed - Compliant - Reporting Model IGA2.
Global Intermediary Identification Number (GIIN) al B.C. "VICTORIABANK" S.A. este B9XN3D.99999.SL.498.
FATCA este acronimul legii din SUA denumita "Legea conformității fiscale a conturilor straine". Conform FATCA, Instituțiile Financiare din afara SUA trebuie:
- Să identifice și să obțină informații cu privire la clienții și partenerii de afaceri. Aceste informații sunt necesare pentru a stabili care sunt clienții SUA raportabili;
- Să raporteze anual informațiile deținute despre clienții raportabili.
FATCA are scopul de a preveni evitarea impozitelor de catre contribuabilii americani prin intermediul Instituțiilor Financiare din afara SUA sau a instrumentelor de investiții de tip off-shore și prin ascunderea proprietăților acestora de autoritățile fiscale din SUA ("IRS"). FATCA este aplicabilă tuturor Instituțiilor Financiare din afara SUA (Instituții Financiare Străine – "FFI") și altor intermediari financiari. În cazul în care B.C. "VICTORIABANK" S.A nu ar respecta prevederile FATCA, toate încasările acesteia și ale clienților săi având ca sursă tranzacții efectuate/inițiate din SUA, precum dividende și dobânzi plătite de corporațiile americane, ar fi supuse unei retineri la sursă de 30%. Prin urmare, B.C. "VICTORIABANK" S.A, la fel ca și alte bănci din Moldova, a decis implementarea schimbărilor cerute de FATCA. Clienții identificați drept Persoane SUA vor fi raportați catre IRS începând cu anul 2015.